برگزیده
سوالات آمادگی برای آزمون جامع فروردین 98  (دوشنبه 27 اسفند 1397 ، ساعت 15:45)
اردوی زیارتی مشهد مقدس پایه نهم  (یکشنبه 26 اسفند 1397 ، ساعت 12:48)
جشنواره مادر و دختر  (یکشنبه 26 اسفند 1397 ، ساعت 12:26)
ری گردی  (شنبه 18 اسفند 1397 ، ساعت 15:17)
امروز سه شنبه 28 اسفند 1397 - ساعت 01:21

قاف

کتاب قاف ؛ لمس واپسین الماس 

 

 

این قسمت: قاف
نوشته یاسین حجازی

مواجهه با متون کهن می تواند از جهات بسیاری جذاب باشد؛
تو گویی با فردی از پس صدها و هزاران سال وارد گفت و گو می شوی و دنیایی متفاوت را تجربه می کنی.
خواندن و فهم کتاب های اصیل به لمس الماس می ماند؛ دور از تماشایی حسرت بار از پشت شیشه و یا بدون مزاحمت نگاه سنگین فروشنده.
اگر هزاران مطلب هم در توصیف و تحلیل کتاب یا متنی کهن نوشته شود؛ باز هم نمی تواند لذت خواندن و درک کلمات یک متن اصیل را به ما بچشاند.
البته در این میان حتما مواجهه با جملاتی با ساختار متفاوت و یا لغاتی ناآشنا کار را سخت و حتی ممکن است ما را دلزده کند؛ اما چه کسی است که نداند برای لمس الماسی در کوه قاف تلاشی مضاعف لازم است و البته لذتی صد چندان در انتظار!
قاف!
بیایید برای شروع از همین قاف و کوهش شروع کنیم. بیایید شروع این مسیر را به نام نامی حضرت محمد(ص) متبرک کنیم. بیایید با هم "کتاب قاف" را بخوانیم.
کتاب قاف در نتیجه تلاش های سه ساله نویسنده اش ،یاسین حجازی، به بازخوانی زندگی رسول مکرم اسلام از سه متن کهن پرداخته است. "سیرت رسول الله" نوشته شده به سال 612، "شرف النبی" حدود سال های 577 و 585 هجری قمری و تفسیر سورآبادی به سال 470 هجری قمری.
ویژگی جذابی که این کتاب را از دیگر متون کهن متمایز می کند در رعایت روایت خطی آن است. نویسنده این سه متن کهن را به نوعی در هم ادغام کرده، گویی که داستانی بلند با دیالوگ ها و تصویر سازی های مکانی و با رعایت خط زمانی را، از پیش از ولادت حضرتش تا رحلت آخرین فرستاده الهی، برای خواننده روایت می کند.

نظرات


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اوقات شرعی