برگزیده
حی علی العزا  (یکشنبه 25 شهریور 1397 ، ساعت 14:10)
اختتامیه پایگاه تابستانی 97  (یکشنبه 28 مرداد 1397 ، ساعت 11:16)
اردوی رفاه پایه هشتم  (سه شنبه 09 مرداد 1397 ، ساعت 08:42)
بی کسم ای شاه، پناهم بده ...  (سه شنبه 02 مرداد 1397 ، ساعت 12:22)
به بهانه روز دختر  (دوشنبه 01 مرداد 1397 ، ساعت 09:20)
امروز سه شنبه 03 مهر 1397 - ساعت 21:20

سرگذشت فرش

«مراسم ازدواج شاهزاده آناکاتارینا، دختر شاه زیگموند، پادشاه لهستان، نزدیک بود. پادشاه در تکاپوی تهیه جهیزیه برای تنها دخترش بود و بهترین وسایل را برای او مهیا می کرد تا پیش خانواده همسرش سربلند باشد. از یکی از سفیرانش به نام موراتوویچ خواست به ایران، که آن زمان دوست کشور لهستان بود، برود و قالی‌های زربفت کاشانی، که آن روزها زبانزد عام و خاص بودند، برای دخترش بخرد و به لهستان بیاورد. به این ترتیب، موراتوویچ راهی ایران شد. تاجرهای لهستانی در سفر به ایران، فرش و منسوجات ایرانی زیادی را با خود به لهستان می‌بردند.
به همین خاطر، صنعت بافندگی لهستان تحت تاثیر ایران قرار گرفت و در نساجی پیشرفت زیادی کرد. این صنعت در لهستان پرس نام گرفت که از نام ایران یا همان پارس گرفته شده بود. بافندگان ایرانی حتی در بعضی از فرش هایی که به لهستان فرستاده می شد آرم سلطنتی لهستان را می بافتند. امروزه بسیاری از این فرش ها در موزه مونیخ نگهداری می‌شوند...»  " قسمتی از کتاب سرگذشت فرش در ایران "

 

 

انسان های اولیه برای درست کردن بستر خواب، نخست علف به غارهای سنگی شان می بردند. بعد روش گرده زدن را آموختند و سپس با زیر و رو گذاشتن الیاف، حصیر بافتند. ایرانی ها نزدیک به پنج هزار سال پیش حصیربافی می کرده اند. آن ها وقتی به استحکام الیاف تنیده شده بیشتر پی بردند، پارچه و سپس فرش بافتند. باستان شناسان نشانه ها و ابزارهای بافندگی ایرانیان در عصر مفرغ (نزدیک به چهار هزار و پانصد سال پیش) را یافته اند و همین نشان دهنده ی تاریخ دیرینه ی فرش بافی در ایران است.
"سرگذشت فرش در ایران" کتابی از مجموعه ی فرهنگ و تمدن ایرانی است که می کوشد با نثری روان و تصویرهایی گویا با عموم خوانندگان ارتباط برقرار کند. کتاب در دوازده فصل با نام های تولد فرش، پارس سرزمین فرش های زرین ، اعراب و فرش ایرانی، از غرب تا شرق نقش و رنگ، از ویرانی تا شکوه، از سمرقند تا آناتولی، پادشاهان فرش، طرح و نقش در شکوه، فرش ایرانی نقاشی مدرن، نقش آفرینان قاجار، فرش  و فرهنگ، فرش و دنیای نو به معرفی و بیان تاریخچه فرش ایرانی پرداخته است.

نام کتاب : سرگذشت فرش در ایران

نویسنده : مریم رجبی

انتشارات : افق

نظرات


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اوقات شرعی