انتخاب کوله پشتی مناسب


۲۵ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۳:۱۴:۳۷
۱۴۹۷

یک کوله پشتی مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

در زیر چند ویژگی کوله پشتی مناسب را ذکر می‌کنیم:

وزن مناسب

یکی از مهم‌ترین ویژگی کوله پشتی مناسب وزن آن است که هنگام انتخاب و خرید کوله پشتی باید به دقت مورد توجه قرار بگیرد. یک کوله پشتی مناسب باید وزنی معادل ۱۰ درصد وزن دانش آموز را داشته باشد. این مقدار حداکثر مقدار ممکن برای دانش آموزان دوره ابتدایی و راهنمایی است. برای دانش آموزان دوره دبیرستان این مقدار نباید از ۱۵ درصد وزن دانش آموز تجاوز کند. با این اوصاف وزن کوله پشتی دانش آموزان مقطع ابتدایی همراه تمامی لوازم موجود در آن باید حداکثر بین ۵/۲ تا ۳ کیلوگرم باشد. برای دانش آموزان دوره دبیرستان این مقدار حداکثر به ۷ تا ۱۰ کیلوگرم می‌رسد.

جنس خوب از ویژگی یک کوله پشتی مناسب

امروزه کوله پشتی‌های مختلف با جنس‌های متفاوت تولید و به بازار عرضه می‌شوند. اما در میان آن‌ها، آن دسته از کوله پشتی‌هایی مناسب هستند که چرمی و یا برزنتی باشند. چرا که این نوع کوله پشتی‌ها به راحتی تغییر شکل نمی‌دهند و حالت اولیه خود را حفظ می‌کنند. البته کوله پشتی با جنس برزنتی بهتر از کوله پشتی چرمی است چرا که وزن کمتری دارد و در نتیجه سبکتر است.

بند مناسب

از دیگر ویژگی کوله پشتی مناسب می‌توان به بند آن اشاره کرد. بند کوله پشتی که روی شانه دانش آموز قرار می‌گیرد باید پهنایی به اندازه ۵ سانتی متر داشته باشد. این بندها زمانی مناسب هستند که دور بازو جمع نشوند، در عضلات بازو و یا شانه فرو نروند تا از این طریق به اعصاب این ناحیه از بدن آسیب وارد ننمایند. همچنین طول این بندها باید با یکدیگر برابر و مساوی باشد. یعنی یکی کوتاه و دیگری بلند نباشد.

بندهای کمری مناسب

بندهای کمری کوله پشتی‌های مناسب، اغلب این توانایی را دارند که ۵۰ تا ۷۰ درصد وزن را از روی ستون مهره‌ای و شانه‌ها برداشته و آن را به استخوان لگن انتقال دهند تا با این کار فشار بین استخوان‌ها، عضلات و مفاصل به طرز بهتری تقسیم شود. بنابراین هنگام انتخاب و خرید کوله پشتی باید بندهای کمری آن‌ها نیز مورد توجه قرار بگیرد.

پد پشتی از دیگر ویژگی کوله پشتی مناسب

کوله پشتی‌ای که دارای پد پشتی است راحتی بیشتری را ایجاد می‌نماید و از احتمال آسیب رسیدن به دانش آموز توسط اشیای نوک تیزی که داخل کوله پشتی وجود دارد به میزان زیادی می‌کاهد. بنابراین یک کوله پشتی مناسب کوله پشتی‌ای است که پد پشتی مناسبی داشته باشد.

 

 

 

 

 

برچسب‌های این مطلب:

پزشکی


چندرسانه‌ای :

انتخاب کوله پشتی مناسب
برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.